Според Стокхолмския международен институт за изследвания на проблемите на мира (SIPRI), към средата на 2011 година 8 държави по света – САЩ, Руската Федерация, Великобритания, Франция, Китай, Индия, Пакистан и Израел имат на въоръжение над 20 500 единици ядрено оръжие, над 5000 от които са готови за използване, а близо 2000 са в състояние на оперативна бойна готовност.
На въоръжение в цял свят са 20530 ядрени бойни глави, които са както разположени на различни носители, така и на съхранение във военни бази. През 2009 г. този показател е достигал 22 600 ядрени бойни глави.
Новият договор за съкращаването на стратегическите и настъпателните въоръжения (START-2), сключен между САЩ и Русия през април 2010 г., предижда незначително съкращаване на стратегическите ядрени оръжия, но и двете държави разполагат нови носители на ядрено оръжие, или за започнали нови програми за производството на такива.
На 22 март 2011 г. Русия и САЩ размениха данни за състава и местата на дислокация на стретегическите си ядрени въоръжения, съгласно условията на договора. Според тези данни, САЩ разполагат с 1800 поддържани в готовност ядрени бойни глави, а Русия – само 1537.
През май 2010 г. Министерството на отбраната на САЩ обяви, че страната разполага с 5113 ядрени бойни глави в разгърнат и неразгърнат вид, което бе първото разкриване на данни за ядрения арсенал на Пентагона от 1961 г. насам. Русия пази в тайна сведенията за количеството на запасите си от ядрено оръжие.
Според доклада, Индия и Пакистан продължават разработването на нови балистични и крилати ракети, способни да носят ядрени бойни глави. Те продължават да задълбочават и разширяват възможностите си за производството на разпадащи се ядрени материали за военни цели.
В документа като основни рискове за световния мир се посочват дефицита на ресурси, ръста на търсенето и борбата за достъпа до ресурси, породени от негативните промени в климата. Свързаните с тях опасения за световната безопасност са свързани с активния ръст на икономиките на Китай и Индия.
На инфографиката отдолу публикувана през 2010г. в руския вестник "Взгляд" може да се види нагледно разпространението на ядреното оръжие по света.
Руската бойна ракета Р-36М2 (по натовската класификация SS-18 "Сатана") няма аналог и е най-мощната в света!
Ядреният й заряд е в размер на 25 мегатона ~ 2000 хирошимки. Регистрирана е в Книгата за рекорди Гинес.
Няма коментари:
Публикуване на коментар