6.09.2013 г.

Парадоксите в света в който живеем



Напоследък, всички медии се надпреварват да обясняват, как валутите на развиващите се пазари /от Индия, през Турция до Бразилия/ се сриват, т.е. падат в стойност спрямо щатският долар. Интересна е причината за подобно събитие. Обяснява се с това, че ФЕД щял да спре с програмата си за печатане на пари. 
Има изненада за такива "корифеи".
1. ФЕД никога, АМА НИКОГА, няма да спре. Ще има разбира се манипулации, намаляване на печатането, после компенсиране, ще има вербални интервенции, но никога няма да спре, защото в момента ФЕД купува около 25% от издаваният дълг на САЩ, и ако спре, ще стане такава паника, че корекцията ще бъде много над 25% увеличение на лихвите. В момента те са почити 3% по 10-годишните облигации. Като добавим примерно 40%, стигаме до над 4%. Това означава край на всякакви фантастики като възстановявания, растеж и пр. Един процентен пункт увеличение на лихвите, води до 160 милиарда повече лихвени плащания за САЩ годишно. Но тези неща не са толкова важни.

2. Важното е, че като че ли има някакъв парадокс. Печатането на пари намалява (може би), а инфлацията, намаляването на стойността на парите, се увеличава. Няма парадокс. Когато американците печатат пари, те ги дават на целият свят, даже ги молят да ги вземат, защото не могат да им намерят място в САЩ, където да печелят. Тогава те наводняват местният пазар с долари, принуждавайки локалната централна банка, да печата пари, с които да балансира внесените долари. Това поражда инфлация, макар , че привидно икономиката се развива добре. Защото идва ден за разплата. В един момент, те решават да си ги приберат. Тогава се налага тези долари, които вече са в местна валута, да станат отново долари и да се върнат в САЩ. Започва бясно купуване на долари, което вдига цената им, намалява стойността на местната валута, и предизвиква инфлация на всички вносни стоки, което пък(поради отворените икономики), довежда до цялостна инфлация.
3. Горният парадокс не е изолиран. В новата нормална иконика, лошата новина е добра новина. Ако се обявят лоши данни, пазара реагира обратно на очакванията. Той не пропада, а  е във възход. Причината е, че всички си мислят : "Ако всичко е лошо, няма начин ФЕД да не се намеси". Толкова за нормалният разум!
4. Инфлацията породена и от печатането, и от спиране печатането на пари, ще подпали света в развиващите се пазари, където хората харчат между 20-60% от доходите си за храна. Може би , това е причината за говоренето(засега) за война в Сирия - трябва да има някакъв виновник извън "банкстерите".
5. Инфлацията на парите, има ужасно несправедливо свойство. Първите които имат достъп до новите пари, ги харчат в неинфлационна среда. Последните които ги харчат, са в среда на максимална инфлация, усилена от инфлационните очаквания на хората. Кои са първите при които отиват новите пари - държавата и банките, кои са последните - хората на заплата. Ето как, тези които имат, получават още повече, а тези които нямат -  затъват.
Автор: Пламен Николов

Няма коментари: